EVENT: #POSITIVEIMPACT – BNP PARIBAS PF

Obiectivul major al evenimentului este creșterea gradului de conștientizare cu privire la protejarea mediului prin reducerea amprentei de carbon și adoptarea unui model de afaceri sustenabil. Ideea de comunicare este reprezentată de #RomaniaPositiveImpact, care prezintă o abordare diferită a evenimentului corporate.                                          

#romaniapositiveimpact: tranzacția spre sustenabilitate - bnp paribas personal finance

oportunitate

Trăim într-o eră a digitalizării și a progresului tehnologic. Începând cu speciile de homo și până la revoluția cognitivă și evoluția omului modern, planeta noastră dragă, Pământul, ne-a privit cum înflorim și ne-a fost martoră progresului. Am ajuns atât de departe, și totuși nu ne-am oprit nici măcar o secundă să privim peste umăr și să vedem cum acțiunile noastre afectează mediul înconjurător. Fenomenele meteorologice extreme, cauzate de încălzirea globală provocată de om, devin din ce în ce mai frecvente și mai puternice; sistemele-cheie care stabilizează clima încep să cedeze, iar eșecul lor va duce, inevitabil, la inundații, furtuni, valuri de căldură și chiar incendii, ce vor compromite aprovizionarea cu alimente pentru miliarde de oameni și vor provoca prăbușirea economică a celor care vor supraviețui. Gazele cu efect de seră sunt la un nivel extrem de ridicat – în prezent, în atmosferă există 400 ppm de CO₂, ceea ce este enorm. Ultima dată când a existat o asemenea concentrație de CO₂ în aer, nivelul mărilor era cu 20 de metri mai ridicat, iar temperatura cu 3 grade mai mare decât cea actuală. Matematica climatică este cât se poate de clară: lumea nu poate fi „vindecată” în câțiva ani, dar trebuie să ne implicăm și să facem ceva pentru a o apăra.

În 2017, România se afla pe locul 8 între cele mai poluate state membre ale Uniunii Europene, iar în 2019 orașe românești precum București, Iași și Brașov ocupau primele poziții în clasamentul celor mai poluate orașe ale bătrânului continent. Poate că nu putem face magie și reduce poluarea la zero până în 2020, dar ne putem uni eforturile și putem evita să distrugem mediul înconjurător prin neglijența noastră.

  • A modern Captain Planet calling for the Planeteers

În septembrie 2018, BNP Paribas Personal Finance Bucharest s-a aliniat la strategia de Positive Impact a Grupului BNP Paribas, promovând responsabilitatea și afacerile sustenabile ca factori-cheie în protejarea mediului. Cum parteneriatul face parte din ADN-ul companiei, BNP Paribas Personal Finance a realizat că nicio companie nu poate înfrunta cu succes schimbările climatice de una singură. Da, putem începe să fim schimbarea pe care ne-o dorim în lume, dar acest lucru trebuie să fie un efort colectiv. Da, putem obține profit, putem genera creștere economică și putem combate schimbările climatice, însă doar prin adoptarea unor modele de afaceri sustenabile. Credem că doar împreună putem genera un Positive Impact pentru România și tocmai de aceea i-am reunit sub același acoperiș pe partenerii noștri, angajați, reprezentanți ai ONG-urilor și membri C-level ai unor companii de retail de renume de pe piața românească – pentru a discuta idei și pentru a trage un semnal de alarmă către mediul de retail din România; pentru a crește gradul de conștientizare cu privire la importanța reducerii amprentei de carbon.

cercetare

Am început prin a analiza acțiunile companiei în domeniul responsabilității sociale și noua noastră linie de business dedicată finanțării produselor verzi, apoi am continuat prin colectarea de informații despre inițiativele orientate spre mediu derulate în România, modelele de afaceri sustenabile dezvoltate de retaileri pentru a ajuta la reducerea amprentei de carbon și, nu în ultimul rând, am vrut să știm ce părere au românii despre consumul local și dacă consideră acest obicei ca fiind unul dintre mijloacele care ajută la protejarea mediului.

Un aspect foarte important care a ieșit la iveală după desfășurarea sondajului din 2019

ediție a sondajului paneuropean L'Observatoire Cetelem, a fost că 90% dintre români preferă consumul local, dar doar 22% dintre aceștia sunt cu adevărat convinși că alegerea de a achiziționa produse fabricate local ajută la protejarea mediului.

La nivel de companie, auditul intern ne-a arătat că, de când ne-am alăturat inițiativei Positive Impact, angajații noștri au devenit mai conștienți de ceea ce s-ar putea întâmpla cu planeta noastră și resursele acesteia. Am început să facem schimbări în rutina noastră zilnică: în 2018 am reciclat 7 tone de hârtie, salvând astfel 130 de copaci; în prima jumătate a anului 2019, angajații noștri au reușit să planteze 500 de copaci, să reducă consumul de energie cu 35%, consumul de apă cu 11% și să elimine complet utilizarea materialelor plastice.

În ceea ce privește sectorul retail și implicarea acestuia, putem afirma cu siguranță că acest sector este implicat, iar afirmația noastră este susținută de datele colectate de experții noștri de la Echangeur: Angajamentul și încrederea au devenit astăzi valori comune în mediul de afaceri. Asumarea unor valori, a responsabilității față de societatea civilă și față de mediu reprezintă noul model de business sustenabil al retailerilor – pentru că, până în 2030, cu o populație estimată la 8,3 miliarde de oameni, vom avea nevoie de cu 50% mai multă energie, cu 40% mai multă apă și cu 35% mai multă hrană. În prezent, suntem pe un drum greșit, iar responsabilitatea de a da un exemplu și de a începe reducerea amprentei de carbon revine mediului de afaceri.

Ca rezultat general al meciului România versus Mediu, putem observa că tot mai multe companii se implică și că un număr tot mai mare de persoane devin mai conștiente de importanța conservării resurselor naturale. Dar acest lucru nu este suficient! Ce putem face pentru a g

planificare

public-țintă: angajați (angajați seniori și din top management care au capacitatea de a influența pozitiv membrii echipelor lor), parteneri de afaceri (reprezentanți C-level ai companiei, care pot influența pozitiv echipele pe care le coordonează), reprezentanți ai ONG-urilor care au implementat campanii de succes în domeniu, reprezentanți C-level din sectorul de retail din România care au început să adopte și să implementeze modele de business sustenabil (retaileri care nu au relații comerciale nici cu compania noastră, nici cu partenerii noștri).

Evenimentul a avut un obiectiv major: creșterea gradului de conștientizare cu privire la importanța cultivării resurselor planetei noastre și a protejării mediului prin reducerea amprentei de carbon, toate acestea adoptând în același timp un model de afaceri sustenabil care va continua să genereze profit și creștere economică, precum și să producă efecte pozitive ce vor deveni ulterior o moștenire a generațiilor viitoare.

#RomaniaPositiveImpact: trecerea către sustenabilitate

a fost mai mult decât un eveniment de networking și băuturi după muncă, bazat pe o planificare riguroasă și diverse componente: am ales să comunicăm prin canale interne și întâlniri B2B directe, mergând până la capăt pentru a dezvolta noi legături cu reprezentanți ai companiilor multinaționale din România active în sectorul de retail, pe care le-am invitat să își împărtășească cunoștințele despre sustenabilitatea în afaceri, planurile lor de viitor, precum și strategiile lor, toate acestea către un public format din concurență.

În timp ce lucram la structura evenimentului, am decis să împărțim seara în trei momente cheie: am început prin prezentarea noii noastre strategii de Positive Impact, completată perfect cu rezultatele ediției din 2019 a sondajului paneuropean L'Observatoire Cetelem – Acționează local, Gândește local! Un expert Echangeur a urcat pe scenă pentru a vorbi despre tendințele viitoare în retail, concentrându-se pe modul în care este implicat acest sector! Am păstrat ce e mai bun pentru final și am conceput un panel de discuții despre afacerile sustenabile, care a fost, fără îndoială, piesa de rezistență a serii.

implementare

După confirmarea prezenței vorbitorilor noștri internaționali și locali și a implicării Paulei Herlo în calitate de moderator, am trecut la următoarea misiune – aceea de a găsi un loc potrivit care să exprime cel mai bine idealul nostru de Positive Impact. A fost într-adevăr o adevărată aventură, la fel cum a fost și alegerea elementelor de decor:

  1. LOCAȚIA DE DESFĂȘURARE: ARCUB – o adevărată expresie a arhitecturii reciclate
  2. BRANDINGUL: un perete verde de 4 mp, realizat din mușchi conservat de ren și plante exotice, care a înlocuit elementele clasice de branding
  3. BIZARUL: mobilier ecologic și utilizabil – un colț ecologic care a expus două fotolii și o măsuță de cafea din carton 100%, potrivită atât pentru stat, cât și pentru decorat.
  4. CLASIC și ARTISTIC: o expoziție de artă deosebită: Mediul înconjurător – două perspective artistice asupra unui megatrend – cuprinzând picturi și sculpturi realizate de doi artiști internaționali, pictorul RONE și sculptorul Pierre van Hulle, folosind exclusiv bandă adezivă reciclată și alte materiale reutilizat

evaluare

+28%

Rata de participare cu 28% mai mare decât estimările

85

Membri ai echipei de top management din companiile partenere

7

Reprezentanți ai ONG-urilor românești prezenți în public

100%

feedback pozitiv din partea tuturor participanților

87%

dintre partenerii de afaceri ai companiei au devenit mai deschiși și mai interesați să promoveze, în magazine, produse financiare (cu dobândă 0%) dedicate achiziției de produse verzi și eficiente energetic.

40 de minute

Sesiunea de întrebări și răspunsuri care a precedat panelul de discuții a depășit timpul estimat cu 25 de minute

65

angajați din top management și seniori ai companiei

10

speakeri prezenți la eveniment (5 internaționali, 5 români)

+92%

creștere a implicării angajaților companiei atunci când au fost invitați să participe la activități de responsabilitate socială (CSR)

inovație și creativitate

Nu există inovație fără creativitate: #RomaniaPositiveImpact este prin natura sa o idee de comunicare creativă și inovatoare, deoarece prezintă o abordare diferită a unui eveniment corporate. O idee care ne-a ajutat să adunăm peste 150 de persoane sub același acoperiș și să le ținem împreună timp de aproape 6 ore.

Mai mult decât atât, ne considerăm responsabili pentru faptul că am facilitat drumul către o adevărată revoluție a ideilor, care a încălzit atmosfera printr-un panel dedicat conceptului de Positive Impact și Business Sustenabil. Speakeri din top managementul unor retaileri de renume (Carrefour, Kaufland), fără legături comerciale cu BNP Paribas Personal Finance sau cu partenerii săi de afaceri, alături de reprezentanți ai ONG-urilor (Let’s Do It, Romania!), un start-up românesc 100% sustenabil (FOLDO), împreună cu Directorul Adjunct al Departamentului de Responsabilitate Socială Corporativă (CSR) al BNP Paribas – banca pentru o lume în schimbare – și Managing Partner al ISense (agenție de cercetare de piață din România) au răspuns întrebărilor Paulei Herlo și ale publicului despre ce este un model de afaceri sustenabil, cum pot deveni companiile agenți ai schimbării, de ce sustenabil înseamnă responsabil și cum poți genera impact pozitiv dincolo de business, rămânând totodată profitabil.